Sposoby czyszczenia dywanów
Pielęgnacja i czyszczenie dywanów
ODKURZANIE
Właściwe odkurzanie jest kluczowym elementem w konserwacji dywanu, zarówno wełnianego, jak i z włókien syntetycznych. Do regularnego czyszczenia dywanów z runem ciętym zaleca się użycie odkurzacza lub trzepanie trzepaczką. W wyrobach o okrywie runowej ciętej i strzyżonej występuje zjawisko wychodzenia luźnych włókien z powierzchni użytkowej, niepokojące nabywców, szczególnie w początkowym okresie użytkowania. Jest to cecha charakterystyczna wyrobów z runem ciętym. Zjawisku ulega jedynie niewielki procent masy runa. Aby skrócić okres „kurzenia się” zaleca się od początku użytkowania – częste i staranne odkurzanie dywanu odkurzaczem. Również zjawisko odcieni występujące w wyrobach z runem ciętym, nowych, jak również użytkowanych, nie jest błędem obniżającym ich jakość. Okrywa runowa układa się w różnych kierunkach (deptanie, odkurzanie), a padające światło stwarza wrażenie jaśniejszych i ciemniejszych odcieni.
USUWANIE PLAM I ZABRUDZEŃ
Podstawową zasadą jest natychmiastowe działanie, które decyduje o skuteczności usunięcia zabrudzenia. Rozlane na dywan płyny należy szybko zebrać bibułą lub tkaniną, natomiast inne zabrudzenia usuwać delikatnie nożem lub łyżką. Plamy należy czyścić zawsze od jej krawędzi ku środkowi. Nie trzeć plamy, tarcie powiększa plamę i zniekształca runo. Jednorazowo należy stosować niewielkie ilości środka czyszczącego, aby nie przemoczyć dywanu. W celu uniknięcia tworzenia się zacieków, kontury plamy należy posypać talkiem lub mąką ziemniaczaną. W przypadku plam z błota najpierw trzeba poczekać aż wyschną, a następnie odkurzyć odkurzaczem.
CZYSZCZENIE NA MOKRO
Dopuszcza się tylko metodę szamponowania, zabezpieczającą dywan przed przemoczeniem. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, korzystającej ze sprawdzonych środków. Przy odświeżaniu zabrudzonego dywanu w warunkach domowych należy zastosować dostępne na rynku środki i postępować zgodnie z zaleceniami ich producenta. Zawsze przed szamponowaniem dywan należy dokładnie odkurzyć. Nie wolno podczas czyszczenia dopuścić do jego przemoczenia. Jeśli zalecane jest szamponowanie, a następnie usuwanie tłustych plam przy użyciu odpowiednich rozpuszczalników – to po szamponowaniu należy najpierw pozostawić dywan do wyschnięcia. Mokry wyrób należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.
ZALECENIA SPECJALNE
Nie dopuszczać do silnego zabrudzenia. Chronić dywan przed wilgocią i zamoczeniem. Unikać zagnieceń i załamań. Do usuwania plam stosować preparaty handlowe po uprzednim sprawdzeniu, czy nie uszkadzają one włókien, wybarwień, podklejenia spodu.
Środki do czyszczenia
-
Płyn do szamponowania dywanów
-
Ciepła woda
-
Zimna woda
-
Proszek do prania (1 łyżeczka na 250 ml ciepłej wody)
-
Bibuła i gorące żelazko
-
Kostki lodu
-
Zmywacz do paznokci
-
Alkohol (bezbarwny)
-
Odkurzacz
-
Lekkie pocieranie monetą
-
Delikatne pocieranie papierem ściernym
-
Rozpuszczalnik do tłustych plam
-
Spirytus
-
Rozpuszczalnik do rdzy
-
Kwas cytrynowy, 5% roztwór wodny
* – środki i sposoby czyszczenia skonsultować z profesjonalną firmą